Indin smnizmus
2006.01.14. 15:20
Az indin smnizmus egyike a legõsibb utaknak. Napkzpont, a Nap mint a termszetben a legfõbb energiaforma nyilvnult meg benne. Az indinok vilgkpben fontos szerepe volt a ngy gtjnak. Ehhez jrult mg a zenit s a nadr, gy lett a hat is szent szm. A vilgot a legtbb indin trzs elkpzelse szerint vilgfa, vagy clp tartja. Az szak-amerikai indinok hittek a kettõs, illetve a tbbes llek ltezsben. A vadllatok csontjt, a halak szlkit gondosan megõriztk, mert ebbõl az llatok kpesek j letre kelni. Hrhedt indin szoks volt a skalpols, ami abbl a nzetbõl fakadt, hogy az ember fejben mgikus erõk sszpontosulnak, s aki a fejet megszerzi, az e mgikus erõk birtokba kerl. Smnok: az informcikat a trzs jvõjrõl kzvetlenl a szellemektõl kaptk, akik lthat formban jelentek meg. A fkusz maga a smn, aki rzkeit peyotl-lal, vagy egyb narkotikumokkal erõstette fel. A peyotl-ban nagyon erõs Nap-hats rvnyesl, erõs hallucinogn anyag, ezrt a smnok fizikailag nagyon hamar "kigtek" tõle. A smn feladata teht a szellemek lthatv ttele s a gygyts. A betegsget valamely tabu megsrtse, az õsk bûne, vagy ronts okozhatta. A smn vagy varzsszerei s szellemei segtsgvel igyekezett legyõzni a betegsget, vagy a beteg eltvedt lelkt vezette vissza vdõszellemei segtsgvel a beteghez. Ezen kvl jslssal is foglalkoztak a smnok, s gyeltek a rtusok, szertartsok pontos betartsra. Minden indinnak ktelezõ volt ismernie s hasznlnia a "mgit". Nap mint nap kommunikltak a szellemekkel, de ltni csak a smn ltta õket, s azok, akik kzben vele voltak. Volt kln frfi s asszonyi "mgia". A smnoknl gyakori volt a ritulis nõi ruha ltse. A fõbb mgikus eszkzk: Tolldsz: A Nap szimbluma. Minl tbb tollbl llt, annl magasabb rang volt a viselõje, annl magasabb volt a tudsa, annl tbb energit tudott megmozgatni. Orvossgos zacsk: Amikor egy gyermek megszletett, az elsõ dolog, ami tõle szrmazott (pl. haj, stb.), belekerlt egy bõrtasakba. Ksõbb mg tehetett bele pl. rdekes kavicsot, tollat, nyllbat, stb. Trzsektõl fggõ letkorban a gyereknek ki kell mennie a vadonba, ahol hrom napig nem ehet, nem ihat. Kzben vzit lt, melyben felveszi a tudatos kapcsolatot totemjvel. Pipa: szent, a folybl vett agyag volt az alapja, amit a smn ritulisan getett ki. A pipt tollakkal dsztettk, szrt fbl faragtk. Szvtak benne: - peyotl-t, ez a smnok kivltsga volt, valamint volt egy peyotl kvetõ szekta - hrsfakrget, bdt, kbt hats, ezt tettk a bkepipba - sszetrt ndszrat - s ltalban mindent, ami megtetszett. Felnõtt nv: Az indinok csak akkor kaphattk meg felnõtt nevket, ha elkvettk letk elsõ hõstettt. Azutn legtbbszr arrl neveztk el. Egyes esetekben akr mr a prba elõtt is megkaphattk, ha valami olyat tettek, de attl mg nem vltak a trzs teljes krû tagjv.
Totem: Mindenkppen valamilyen llat. Mindenkinek ms-ms llat lehet a totemje, trzstõl fggetlenl. A totemllat transzba vezeti õket, mutat egy olyan trgyat, amelyet meg kell szereznik s bele kell tennik az orvossgos zacskba. Ha nem volt vzija, vagy ha nem tallta meg azt a trgyat, az illetõt nem tekintettk a trzs teljes krû tagjnak. A trgyat a smnnak tartoztak bemutatni, õ ellenõrizte a szellemek segtsgvel, hogy a prba valban teljeslt-e. A totemllat megtallsnak tja: Elõszr stt van, majd megjelenik benne egy vilgt pont. Kzelebbrõl rve ltszik, hogy ez egy tûz fnye. A tûz mell rve az ember lel s a tûzre koncentrl, mell dobol s nekel, hvja a totemllatot, melyet elõtte mr legalbb egyszer lttak (lomban, dobolskor, stb.) A totemllat a tûzbõl lp ki. A totemllatok ltalban nagyon "hik": az embernek valahogyan jeleznie kell, hogy mi a sajt totemje (llat fllel, foggal, hmzssel, prmmel, stb.) Ksõbb az emberhez ltalban trsulni kezdenek olyan vonsok, mint amilyenek a totemllata jellemzõ tulajdonsgai. A smnisztikus varzsls: mindig tûz mellõl indul ki. Hrom fkusza van: - tûz - dob - nekls (sszekti az elõzõ kettõt) A tûz a gondolat, a dobols az rzelmek, az nek az egszet tfog fizikai sk. A tncot a transz "induklta" ("mgikus mellktermk"). Mozdulatait a szellemek adtk A tncnak megvolt a sajt ritmusa s koreogrfija, de a szellemek ktttk ssze az egyes elemeket. Minl tbben tncoltak, annl erõsebb volt a varzslat. A smn transza ltalban olyan erõs volt, hogy magval ragadta az egsz trzset. Ilyenkor gyakran trtntek csodlatos gygyulsok. Tncok: Az v vltozsaival, a gazdasgi lettel s az emberi let nagy fordulival, fõknt a felnõtt avatssal lltak kapcsolatban. A fldmûvelõ indinok kultusznak kzpontjban a kukoricatncok lltak. A vadsztrzsek tncai gyakran a vadllat elõvarzslst cloztk. Ezek a drmai tncok lehettek trzsiek, vagy pedig korcsoportok, titkos szvetsgek, smnok rendeztk õket. Az vkezdõ ritulis tncok nha a vilg teremtst s megjulst jelentettk meg. Gyakran kln szertartsi pleteket is emeltek, melyekben ezeket a tncokat elõadtk. Fontosabb mgikus tncok:
Naptnc: az indinok tiszteltk a fjdalmat, ezrt hvtk azt. A felnõtt vlskor az ifjakat egy egyenes rdhoz erõstettk bõrszjakkal. A szj msik vgn hegyes rudacska vagy saskarom volt, amit a mellizmukba dftek. Ngy napig kellett tncolniuk, ekzben csak vizet kaphattak. Kzben ltomsaik, vziik voltak. A 4. napon kitptk magukat, gy estek t a felnõtt vls prbjn. Szellemtnc: megprbltk a keresztnysget tvzni az indin vallssal. Pl. bibliai szveg szerint tncoltak, Jzust lttak peyotl transzban, stb. Nagy Szellemtnc: amikor az indinok lttk, hogy nem tudnak egytt lni a fehr emberekkel, akkor eltncoltk a Nagy Szellemtncot. Rengeteg trzs csatlakozott hozz. Clja: gy reztk, hogy a szellemek elhagytk õket, ezrt a segtsgket akartk visszakapni, hogy bkben tudjanak egytt lni a fehrekkel. Az elsõ Nagy Szellemtnc 1870-ben volt. A szellemtncosok egyik fõ vezetõje egy fehrek kzt nevelkedett indin, Wowoka (Jack Wilson) volt. A szellemtnc mozgalom vres felkelsbe torkollott. Az indin smnizmus hagyomnyaibl nagyon sok minden veszett el. A megõrzõi gy tervezik, hogy 15 ven bell, egy megadott idõpontban minden indin elkezdi jrni a Nagy Szellemtncot. Akkor visszatrnek a blnyek a fldre, az indinok is visszatrnek hazjukba, s onnantl kezdve nem lesz tbb fehr ember Amerikban.
|